Aktuality

20.2.2018

Téma „Rozvod manželství“

JUDr. Hana Zemanové odpovídá na otázky k tématu „Rozvod manželství“

Dotaz:

Uzavřela jsem si na sebe penzijní spoření a životní pojištění a chci se zeptat, jestli má můj manžel v případě rozvodu na to nějaký nárok? A pak se chci zeptat, když jsem po své mamince zdědila nemovitosti, které postupně prodávám, tak jestli má v případě rozvodu můj manžel nárok na peníze z prodeje tohoto dědictví? Z jaké částky a za a jaké období by soud vypočítával výživné na mou dceru?

Petra Jouzová

Odpověď. JUDr. Hany Zemanové:

  1. Vážená paní Jouzová, rozhodující je, z jakých prostředků platby spoření a pojištění hradíte. Pokud byste je prokazatelně hradila z prostředků, které jste získala např. dědictvím nebo darem od příbuzných, pak stavební spoření ani penzijní pojištění nejsou součástí společného jmění manželů (SJM). Pokud ale splátky hradíte jako většina lidí, tedy z Vašeho společného účtu, kam chodí Váš měsíční příjem, byť je to třeba jen Vaše mzda, pak stavební spoření i penzijní pojištění jsou součástí SJM.
  2. Majetek, který jste získala děděním, není součástí společného jmění manželů a nejsou jím ani prostředky získané prodejem tohoto majetku, takže Váš manžel by na ně neměl mít nárok.
  3. Částka výživného se vypočítává z průměrného měsíčního výdělku. Průměrný měsíční výdělek se stanoví zpravidla za rok na základě potvrzení o příjmu, které vystaví pro účely soudního řízení zaměstnavatel Vašeho manžela. Je potřeba počítat s tím, že do příjmu se započítávají i mimořádné odměny, osobní ohodnocení, prémie apod., proto je často průměrný měsíční výdělek vyšší, než částka pravidelně připisovaná na účet Vašeho manžela.

 

právní poradenství
About Karlovaráci